Reklama

Dzień Niepodległości

6/10
ocena 3
 • USA 1996
 • 153 min
 • Nagrody: Oscar - efekty
 • Tytuł oryginalny: Independence Day
film SF: "Dzień Niepodległości", stworzony przez Rolanda Emmericha, to jeden z najbardziej znanych filmów SF. Obraz stał się jednym z największych kasowych przebojów lat 90. Zastosowane w nim efekty specjalne, których twórcy zostali wyróżnieni Oscarem, nadal robią niemałe wrażenie.
W tytułowy amerykański "Dzień Niepodległości", czyli 4 lipca, do Ziemi zbliża się olbrzymi niezidentyfikowany obiekt latający z kosmosu. Naukowcy sądzą, że jest to statek kosmiczny. Wkrótce oddzielają się od niego mniejsze obiekty i ustawiają nad najgęściej zaludnionymi miastami świata. Prezydent Stanów Zjednoczonych, Thomas J. Whitmore (Bill Pullman), zwołuje naradę dowódców wojskowych. Polityk nie wierzy we wrogie zamiary kosmitów i nie zamierza opuszczać Białego Domu. Jedynym człowiekiem, który domyśla się, że przybysze z kosmosu planują zniszczenie Ziemi, jest ekscentryczny genialny informatyk, pracujący dla jednej ze stacji telewizyjnych, David Levinson (Jeff Goldblum).
Gdy Levinsonowi udaje się złamać kod nadawany przez obcych, z przerażeniem stwierdza, że jest to odliczanie czasu, który pozostał do ataku. Dzięki pomocy byłej żony, Constance (Margaret Colin), która należy do najbliższego otoczenia prezydenta, udaje mu się przekazać tę wiadomość w Białym Domu. Początkowo nikt spośród współpracowników głowy państwa nie traktuje jego doniesień poważnie. Kiedy jednak kosmici rzeczywiście rozpoczynają atak, niszcząc największe miasta, Whitmore, któremu udaje się opuścić Biały Dom, nawiązuje współpracę z Levinsonem. Dołącza do nich odważny pilot kapitan Steven Hiller (Will Smith). Sytuacja w filmie "Dzień Niepodległości" staje się jeszcze bardziej dramatyczna, gdy okazuje się, że statki kosmitów wytwarzają pole siłowe, które uniemożliwia jakikolwiek atak. Kiedy wydaje się, że lotnictwo jest bezradne, Hiller i Levinson wpadają na bezprecedensowy pomysł, który daje nadzieję na pokonanie najeźdźców.

Występują

Pokaż wszystkich

Twórcy

Inne filmy tego reżysera (11)

Roland Emmerich
 • Joey

  rok: 1985, kraj produkcji USA, Niemcy, gatunek: horror SF

 • Das Arche Noah Prinzip

  rok: 1983, kraj produkcji Niemcy, gatunek: film SF

 • Godzilla

  rok: 1998, kraj produkcji USA, Japonia, gatunek: film SF

Więcej filmów (11)

Najnowsze artykuły w serwisie