Reklama

Essential Killing

7/10
ocena 4
 • Irlandia, Norwegia, Francja, Węgry, Polska 2010
 • 83 min
 • Nagrody: Złote Lwy - Gdynia, Orły
thriller: Obsypany nagrodami obraz "Essential Killing" przedstawia historię pochodzącego z Afganistanu Mohammeda (Vincent Gallo). Mężczyzna ukrywa się przed Amerykanami. Gdy w końcu żołnierze go znajdują, zabija trzech z nich. Zaraz jednak sam też odnosi rany, gdy zaczyna strzelać do niego załoga śmigłowca.
Zatrzymany Mohammed trafia do amerykańskiej bazy wojskowej, gdzie jest brutalnie przesłuchiwany. W końcu bohater "Essential Killing" zostaje przetransportowany do tajnego więzienia w Europie Środkowej. W drodze udaje mu się uciec. Rozpoczyna tułaczkę po lasach i bezdrożach, z rzadka spotykając miejscowych. Wie, że jest ścigany przez żołnierzy. Aby przeżyć, nie cofnie się przed niczym. Wkrótce na jego drodze staje Margaret (Emmanuelle Seigner).
Thrillera "Essential Killing" został zrealizowany przez Jerzego Skolimowskiego, wszechstronnego twórcę, który zajmuje się nie tylko reżyserią. Jest też autorem scenariuszy, aktorem czy producentem. Tym razem jego obraz otrzymał m.in. Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Wenecji. Zdobył też pięć nagród na FFPF w Gdyni, w tym Złote Lwy.

Występują

Pokaż wszystkich

Twórcy

Inne filmy tego reżysera (17)

Jerzy Skolimowski
 • Wrzask

  rok: 1978, kraj produkcji Wielka Brytania, gatunek: horror

 • Sukces jest najlepszą zemstą

  rok: 1984, kraj produkcji Francja, Wielka Brytania, gatunek: film obyczajowy

 • Fucha

  rok: 1982, kraj produkcji Wielka Brytania, gatunek: dramat obyczajowy

Więcej filmów (17)

Najnowsze artykuły w serwisie