Reklama

Once

8/10
ocena 4
  • Irlandia 2006
  • 85 min
  • Nagrody: Oscar - najlepsza muzyka
film muzyczny: "Once" to kameralny, wypełniony muzyką obraz irlandzkiego twórcy Johna Carneya. Wybierając odtwórców ról głównych, dokonał on znakomitego wyboru. W obsadzie znaleźli się bowiem popularna czeska piosenkarka Markéta Irglová oraz Glen Hansard, lider formacji The Frames. Nagrana przez nich na potrzeby filmu piosenka "Falling Slowly" została nagrodzona Oscarem.
Akcja "Once" osadzona jest w Dublinie, na którego gwarnej ulicy spotyka się pewnego dnia para rozbitków życiowych. Chłopak (Glen Hansard) jest występującym na mieście muzykiem. Można go usłyszeć jedynie wieczorami, gdyż wstydzi się grać przed tłumami przechodniów w ciągu dnia. Dziewczyna (Markéta Irglová) zaś jest ubogą emigrantką z Czech, która ma na utrzymaniu matkę i malutką córeczkę. Wykonuje dorywcze prace, jak sprzedawanie kwiatów czy sprzątanie mieszkań. Jej największym marzeniem jest posiadanie własnego fortepianu. Oboje próbują odzyskać równowagę po niedawnych zawodach miłosnych.
Bohaterowie filmu "Once" szybko odkrywają, że mimo dorastania w odmiennych kulturach łączy ich ponadprzeciętna wrażliwość, muzyczny talent i wielkie pragnienie zmian. To przypadkowe spotkanie życiowych rozbitków pozwoli obojgu nabrać sił do walki o spełnienie marzeń. Nowym początkiem okazuje się nagranie wspólnej płyty.

Występują

Pokaż wszystkich

Twórcy

Inne filmy tego reżysera (1)

John Carney
  • Nad przepaścią

    rok: 2001, kraj produkcji Irlandia, gatunek: dramat obyczajowy

Najnowsze artykuły w serwisie