Reklama

Maria Curie - uczona i kobieta

Piątek, 2 grudnia 2011 (14:56)

"Maria Curie" to adaptacja książki Françoise Giroud, poświęconej życiu jednej z najwybitniejszych kobiet świata nauki XX wieku.

Zdjęcie

    /materiały prasowe
   
/materiały prasowe

Film o polskiej noblistce został wyróżniony na festiwalu w Monte Carlo. Młodziutka Maria Skłodowska wyjeżdża do Francji. Studiuje fizykę i matematykę na Sorbonie. Po trzech latach może pochwalić się już dwoma dyplomami. Stworzyła podstawy do rozwoju współczesnej fizyki i chemii. Odkryła polon i rad, za swoje dokonania jako pierwsza kobieta uhonorowana została nagrodą Nobla.

Maria Curie była nie tylko uczoną, ale także żoną, matką i kobietą, która intrygowała mężczyzn, mimo że cechowała ją wielka skromność. – Pani Curie jest jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem na świecie – powiedział o niej Albert Einstein. Zna ją cały świat, choć nie wszyscy wiedzą, że była Polką. Książka, w której córka Ewa opisuje życie sławnej matki, jest najczęściej czytaną biografią na świecie, a w Japonii należy nawet do obowiązkowych szkolnych lektur. Wydawać by się mogło, że życie Marii Skłodowskiej- Curie to świetny scenariusz filmowy. A jednak nie powstała jeszcze ekranizacja, która by zachwyciła widzów. Do tej pory zrealizowano kilka biografii, głównie dokumentów i miniseriali. Należy do nich francusko-polska produkcja „Maria Curie”, w której główną rolę gra Marie Christine Barrault. Pierwszy film o ten niesamowitej kobiecie – „Madame Curie” – nakręcili Amerykanie. W tytułowej roli wystąpiła ówczesna gwiazda Greer Garson. Czarno-biały obraz nominowano do Oscara w siedmiu kategoriach, otrzymał jedną statuetkę za scenografię. Czekamy teraz na film w reżyserii Marty Meszaros. Postać wielkiej uczonej gra w nim Krystyna Janda. Jest bardzo przejęta tą rolą i zrobi wszystko, by nie rozczarować widzów.

Film "Maria Curie" wyemitowany zostanie w sobotę 3 grudnia o 15:10 w TVP 2.

Artykuł pochodzi z kategorii: Filmy TV

Tele Tydzień

Reklama