Reklama

Polski wątek w cyklu "Zbrodnia przekracza granice"

Piątek, 3 sierpnia 2012 (14:33)

W 9-odcinkowym cyklu dokumentalnym na kanale Crime & Invetigation Network POLSAT poznamy m.in. głośną swego czasu sprawę pisarza Krystiana Bali.

Zdjęcie

"Zbrodnia przekracza granice" /  /materiały prasowe
"Zbrodnia przekracza granice"
/ /materiały prasowe

Seria opowiada o szokujących zbrodniach przekraczających granicę wyobraźni. Dwie z przedstawionych w cyklu międzynarodowych spraw wciąż pozostają nierozwiązane, wszystkie zaś charakteryzują nieoczekiwane zwroty. Poszczególne odcinki poświęcone są zabójstwom w krajach takich jak Polska, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy i Hongkong.

W pierwszym dziennikarka śledcza Andrea Vogt bada sprawę Krystiana Bali.
10 grudnia 2000 r. 100 km od Wrocławia dwaj wędkarze dokonali makabrycznego odkrycia. Odnaleźli rozkładające się zwłoki mężczyzny. Wszczęto śledztwo, ale w połowie 2001 roku akta dotyczące tego tajemniczego zabójstwa dołączyły do listy nierozwiązanych spraw. Dwa lata później polski policjant, który postanowił na nowo zająć się historią zamordowanego w 2000 r. Dariusza Janiszewskiego, natknął się na powieść, która zdawała się wyjaśniać okoliczności zabójstwa. Po 9 latach, choć brakowało dowodów sądowych, na podstawie poszlak Krystian Bala, autor "Amoku", został uznany winnym morderstwa i skazany na 25 lat więzienia.

Sprawą zainteresowały się nie tylko polskie media. W "New Yorkerze" ukazał się reportaż amerykańskiego dziennikarza i pisarza Davida Granna. W zeszłym roku pojawiła się informacja, że sam Roman Polański chciałby zekranizować tekst Granna.

Zdjęcie

Cykl "Zbrodnia przekracza granice" prezentuje głośne sprawy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Włoch
/ /materiały prasowe

- Jestem dziennikarką śledczą. Zajmuję się przestępstwami popełnionymi w Europie i nigdy przedtem nie spotkałam się z przypadkiem, w którym rzeczywistość i fikcja splatają się ze sobą w taki sposób. Ta sprawa jest niezwykle tajemnicza i łączy w sobie elementy literatury, sztuki i przemocy. Kiedy zaczęłam badać to morderstwo, myślałam, że jego okoliczności zostały wyjaśnione dzięki zawziętości i determinacji jednego śledczego. Wyglądało na to, że zostało ono popełnione przez mordercę, który później opisał je w powieści - mówi Andrea Vogt, dziennikarka cyklu "Zbrodnia przekracza granice", która uzyskała pozwolenie na przeprowadzenie wywiadu z Krystianem Balą w więzieniu.

Zainteresowanie dziennikarzy koncentrowało się przede wszystkim wokół książki, która po ogłoszeniu wyroku, dosłownie z dnia na dzień, zaczęła osiągać na aukcjach cenę kilkuset złotych.
- W oficjalnych oświadczeniach jest mowa o tym, że "żaden fragment książki nie opisuje morderstwa". "Amok" nigdy nie miał nic wspólnego ze sprawą. Ta książka nie ma nic wspólnego z moim życiem - mówi Krystian Bala w wywiadzie. - Choćbym miał walczyć o wolność przez następnych 20 lat, nie poddam się. Postanowiłem przyjąć podejście Zen, tj. jeśli nie możesz czegoś zmienić, musisz być jak liść na rzece, płynąc w tym kierunku, w którym uniesie cię prąd.

Obecnie Krystian Bala odbywa karę we wrocławskim więzieniu nr 1. Po tym, jak w 2010 r. Sąd Najwyższy oddalił kasację wyroku, skazany czeka na decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który zbada przebieg procesu pod kątem przestrzegania praw człowieka.

"Zbrodnia przekracza granice" od 5 sierpnia, niedziele godz. 21:00, Crime & Investigation Network POLSAT

"Zbrodnia przekracza granice" - zwiastun /materiały prasowe


Artykuł pochodzi z kategorii: Filmy TV

Reklama