Reklama
- Teletydzień »
- Filmy »
- Filmy TV »
-
Poznajmy "Sekrety dawnych budowli"
Poznajmy "Sekrety dawnych budowli"
W piątkowe popołudnia lipca w TV 4 wyemitowany zostanie czteroczęściowy cykl dokumentalny „Sekrety dawnych budowli”, podejmujący próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób starożytni budowniczowie dokonywali rzeczy, które bez nowoczesnych technologii wydają się niemożliwe. 6 i 13 lipca pokazane zostaną kolejno dwie części poświęcone budowlom starożytnego Egiptu, a 20 i 27 lipca – odpowiednio: część 3 i 4 cyklu.
Zdjęcie

"Sekrety dawnych budowli - Egipt" cz. 1 (em. 6 lipca) i cz. 2 (em. 13 lipca)
("Engineering The Impossible: Egipt Part 1", "Engineering The Impossible: Egipt Part 2",)
Autorzy dokumentu towarzyszą Steve’owi Burrowsowi, wybitnemu inżynierowi (współtwórcy m.in. Stadionu Olimpijskiego w Pekinie i Dubai Towers), który przewodniczy zespołowi badającemu fenomen konstrukcji największych budowli starożytnego Egiptu. Posługując się całą współczesną wiedzą specjalistyczną i przeprowadzając szereg eksperymentów, eksperci próbują odtworzyć proces powstawania takich ikon architektury i inżynierii jak Wielkie Piramidy i zespól świątyń w Karnaku. Dwie pierwsze z czterech części dokumentu poświęcone są budowlom egipskim. Dowiadujemy się, w jaki sposób Egipcjanie doszli do perfekcji w projektowaniu piramid i poznajemy m.in. skomplikowany proces cięcia i transportowania obelisków.
"Sekrety dawnych budowli - Rzym" cz. 1 (em. 20 lipca) i cz. 2 (em. 27 lipca)
("Engineering The Impossible: Rome Part 1", "Engineering The Impossible: Rome Part 2",)
Trzecia i czwarta część dokumentu "Sekrety dawnych budowli" poświęcona jest rzymskim cudom inżynierii i architektury.
Rzym z początku naszej ery to prawdziwie nowoczesne miasto w starożytnym świecie. Mógł się poszczycić stadionem na 50 tysięcy ludzi czy systemem zaopatrującym milion mieszkańców w czystą wodę. Podczas gdy niemal na całym ówczesnym świecie większość ludzi mieszkała w lepiankach, Rzymianie wznosili niebotyczne konstrukcje i budowle tak imponujące jak Panteon z jego doskonałą kopułą. Wszystko to bez technologii jakimi dziś dysponujemy.
W jaki sposób Rzymianie dokonali - wydawałoby się - niemożliwego? Odpowiedzieć na to pytanie - poprzez wszechstronną analizę i przeprowadzone eksperymenty - ma interdyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą m.in. specjaliści zajmujący się na co dzień najnowszymi wyzwaniami z dziedziny inżynierii. Steve Burrows to światowej klasy inżynier budowlany, który współtworzył jedne z najnowocześniejszych współczesnych budowli, jak Stadion Olimpijski w Pekinie czy Dubai Towers. Jego przewodnikiem po realiach starożytności jest Dr Melinda Hartwig. Architekt Charlie Luxton analizuje plany poszczególnych budowli i próbuje odtworzyć obraz całości. Tymczasem w odległym od Rzymu o 8 tysięcy kilometrów Lafayette, na Uniwersytecie Luizjany , Dr Chris Carrol i jego ekipa budowlana sprawdzają koncepcje specjalistów w swego rodzaju laboratorium polowym.
Artykuł pochodzi z kategorii: Filmy TV
Reklama
Reklama
Katalog rozrywki
Katalog seriali
Katalog filmów
Reklama
polski i
Tele Tydzień
Ogólnotematyczne
Filmowe
Serialowe
Dla dzieci
Sportowe
Muzyczne
Tematyczne
Dokumentalne
Informacyjne
Regionalne
DVB-T
HD
polski i
Tele Tydzień
Ogólnotematyczne
Filmowe
Serialowe
Dla dzieci
Sportowe
Muzyczne
Tematyczne
Dokumentalne
Informacyjne
Regionalne
HD
B
C
D
E
F
N
O
P
T
W
B
D
M
Q
S
W
Reklama
Pojedynki
-
Liczba zdjęć: 11Głosuj
Tym razem chcemy zobaczyć, jak podobają Wam się polskie seriale kryminalne - który oceniacie najwyżej?
-
Wszystko wskazuje na to, że owdowiały Marek znajdzie nową miłość. Woleliście u jego boku Hankę, czy może przekonuje Was Ewa?
-
Liczba zdjęć: 11Głosuj
Jak oceniacie stroje gwiazd, które bawiły się na Balu Fundacji TVN w Teatrze Wielkim?