Reklama

Prawa kobiet w "Małych kobietkach"

Czwartek, 25 października 2012 (13:39)

"Małe kobietki" to ekranizacja jednej z najbardziej znanych powieści Louisy May Alcott o tym samym tytule. Był to utwór, który zwrócił uwagę na prawa kobiet i ich status w XIX wiecznym społeczeństwie. Lata 60. XIX wieku. Trwa wojna secesyjna. W Orchard House w Nowej Anglii mieszka rodzina Marchów. Mąż i ojciec rodziny jest na wojnie. W domu została jego żona Margaret i czwórka córek: Meg, Jo, Beth i Amy. Cała familia próbuje wieść normalne życie w tym niespokojnym czasie.

Zdjęcie

"Małe kobietki" /fot  /materiały prasowe
"Małe kobietki"
/fot /materiały prasowe

Siostry, główne bohaterki filmu, są ze sobą zżyte, kochające, wyczulone na swoje problemy, smutki i radości, ale bardzo różnią się charakterami. Mimo postępowego wychowania przez Margaret (Susan Sarandon), najstarsza Meg (Trini Alvardo) pojmuje rodzinę jako tradycyjny system, gdzie kobieta zajmuje się wychowaniem dzieci i prowadzeniem domu. Młodsza Jo (Winona Ryder) jest typem indywidualistki, interesują ją sztuka, teatr, para się też pisaniem. Beth (Claire Danes) wyczulona jest na problemy społeczne - chce pomagać biednym i potrzebującym, lecz niebawem zapłaci za to wysoką cenę. Najmłodsza, Amy (Kirsten Dunst) wydaje się mocno skupiona na sobie, uważana jest przez resztę za egoistkę. Każda z nich będzie na własną rękę szukać swojego miejsca w życiu.

Zdjęcie

/fot /materiały prasowe

Reżyserka Gillian Armstrong nie jest pierwszym twórcą, który podjął się przeniesienia na ekran prozy Louisy May Alcott. Stereotypowe podejście do twórczości XIX-wiecznej pisarki spowodowało, że kojarzona jest z tematyką stricte kobiecą. Nic bardziej mylnego. "Małe kobietki" to produkcja nie tylko o kobietach, rodzinie, dojrzewaniu, ale także o schyłku wieku XIX. To wnikliwe spojrzenie na społeczne i polityczne realia tych czasów. Film ukazuje dojrzewanie myśli feministycznej, emancypacji  i prawa kobiet do samostanowienia.

"Małe kobietki" w niedzielę, 28 października o godzinie 20:00 oraz w poniedziałek, 29 października o godzinie 16:05 na kanale Zone Europa.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Filmy TV

materiały prasowe

Reklama