Reklama

"Nie ten człowiek" najlepszym filmem zagranicznym

Poniedziałek, 23 lipca 2012 (15:32)

"Nie ten człowiek" Pawła Wendorffa zdobył nagrodę w kategorii najlepszego filmu zagranicznego na Long Island International Film Expo 2012. Obraz wygrał mimo silnej konkurencji, bo jak podkreślają organizatorzy, ma w sobie „niezwykły urok i humor”. Warto dodać, że to już szósta nagroda dla tego tytułu na międzynarodowym festiwalu.

Zdjęcie

Bartosz Turzyński w filmie "Nie ten człowiek" /  /materiały prasowe
Bartosz Turzyński w filmie "Nie ten człowiek"
/ /materiały prasowe

Wiele się ostatnio w mediach narzekało na mizerną kondycję polskiej kinematografii, skupiając się szczególnie na krytyce rodzimych komedii. Niemniej nie powinno to zniechęcić kinomaniaków do poszukiwania perełek wśród naszych filmów, bo przecież nie można zaprzeczyć, że i takie produkują polscy twórcy. Dobrym przykładem jest wzbudzający zachwyty prasy "Nie ten człowiek".

Zdjęcie

W filmie zagrali m.in. Krzysztof Globisz i Przemysław Bluszcz
/ /materiały prasowe

Utrzymana w groteskowym tonie komedia absurdu z plejadą polskich gwiazd, m.in. Piotrem Adamczykiem, Wojciechem Pszoniakiem, Jackiem Braciakiem, Kingą Preis, Marią Maj, Gabrielą Muskałą, Janem Fryczem i Krzysztofem Globiszem, oczarowała widzów i Jury festiwalu Long Island International Film Expo surrealistycznym poczuciem humoru. Zresztą śmiech to jeden z głównych tematów filmu - dzięki niemu, jak deklaruje twórca, "rzeczywistość wzięta jest w cudzysłów". Bohaterem filmu jest prawie 30-letni Kuba (Bartosz Turzyński), który pewnego dnia, za namową rodziców, decyduje się podjąć pierwszą pracę. Chłopak zatrudnia się jako dostawca zakupów. Wkrótce okazuje się, że to będzie najdziwniejszy dzień w jego życiu.

Zdjęcie

Piotr Adamczyk i Wojciech Pszoniak
/ /materiały prasowe

Nagroda na Long Island International Film Expo jest kolejnym wyróżnieniem dla filmu Pawła Wendorffa. Reżyser, producent i jednocześnie scenarzysta podkreśla, że ta nagroda daje mu ogromną satysfakcję, bo pokazuje, że udało mu się stworzyć film, który rozśmiesza i urzeka międzynarodową publiczność. Warto dodać, że obraz został już pokazany na ponad dwudziestu międzynarodowych festiwalach - m.in. Santa Fe Film Festival, Columbia Gorge International Film Festival i Los Angeles Movie Awards. Krytycy opisując produkcję, używają takich określeń jak: surrealistyczny, oryginalny, zaskakujący, nietuzinkowy. Film zdobył już sześć nagród i dwa wyróżnienia.

Long Island International Film Expo to jeden z najciekawszych festiwali kina artystycznego w USA. Tegoroczna, 15. edycja, odbyła się w dniach 12-19 lipca w Nowym Jorku. Pokazom filmowym (około 200 filmów fabularnych i krótkometrażowych z całego świata) towarzyszyły panele dyskusyjne dotyczące m.in. dystrybucji filmowej, legalnej muzyki i tworzenia  scenariusza.

Paweł Wendorff deklaruje, że już niedługo film w kinowej dystrybucji będzie dostępny w USA. Jednak najważniejszą informacją dla polskich widzów jest fakt, że już jesienią ukaże się na DVD.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kino

Reklama