Reklama

Pełnokrwisty humor w "Rzezi"

Poniedziałek, 16 stycznia 2012 (16:53)

Przedstawiciel klasy średniej wyrzuca chomika. Jego syn wdaje się w bójkę z kolegą. Może z powodu gryzonia, może nie? To wszakże starczy, by z błahostki zrobiło się... wiele hałasu o nic. Komedia, dramat, psychologia. „Rzeź” zasługuje na owacje na stojąco!

Zdjęcie

    /materiały prasowe
   
/materiały prasowe

Znakomite kino, w którym każda sekunda wypełniona jest treścią, Roman Polański zaś niczym wytrawny znawca ludzkiej duszy dowodzi, że piekło jest w nas.

Opowieść na motywach sztuki Yasminy Rezy nie byłaby jednak tak porywająca, gdyby nie aktorski kwartet: Jodie Foster (Penelope Longstreet), John C. Reilly (Michael Longstreet), Kate Winslet (Nancy Cowan) i Christoph Waltz (Alan Cowan). Czy Bóg wojny, chaosu i gniewu może mieć łagodne, cywilizowane oblicze? Ależ tak! Zwłaszcza gdy przychodzi do „grzeszących” nadmierną ogładą przedstawicieli nowojorskiej klasy średniej, których największą zaletą, ale i najbardziej zawziętym wrogiem są... tłumione emocje. Zaczyna się niewinnie. Na szkolnym boisku dwaj 11-latkowie wdają się w bójkę. Ethan (Eliot Berger) nazwał Zachary’ego (Elvis Polański, syn reżysera) donosicielem, Zachary poczuł się dotknięty i „przeformatował twarz” koledze. Polała się krew, wypadły zęby. Rodzice postanowili dojść do ugody – obgadać sprawę i o wszystkim zapomnieć. Tu jednak zaczyna się dramat (podany w sosie przepysznej komedii), w którym złość bohaterów eskaluje niczym ta znana z „Kto się boi Virginii Woolf” czy „Miasta gniewu”.

Mili ludzie zamieniają się w potwory, a udane związki okazują się być fikcją. – Relacje między bohaterami, choć mogą się wydawać groteskowe, są prawdziwe. Ta makatka, utkana z rodzinnego życia, tego, jak bliscy sobie ludzie odnoszą się do siebie, jak ranią się nawzajem i doprowadzają do szaleństwa, to najbardziej fascynujący aspekt fabuły. Nasze wyobrażenia o moralności są czysto teoretyczne, w rzeczywistości jesteśmy prymitywniejsi, niż nam się zdaje. Wszyscy jesteśmy w jakimś stopniu potworami. Gdybyśmy to sobie uświadomili, dużo lepiej byśmy na tym wyszli – mówi Jodie Foster. Cóż, popatrzmy na potwory z bliska. Może czegoś nas nauczą?

Maciej Misiorny

"Rzeź: w kinach od 20 stycznia.

Tytuł oryg.: Carnage Reż.: Roman Polański

na motywach sztuki Yasminy Rezy „Bóg

mordu” Występują: Jodie Foster, Kate

Winslet, Christoph

Waltz, John C. Reilly

Francja, Polska,

Niemcy 2010

Dystr.: Kino Świat

Artykuł pochodzi z kategorii: Kino

Tele Tydzień

Reklama