Reklama

Michał Urbaniak nagrodzony za granicą!

Środa, 28 listopada 2012 (15:18)

Debiutujący w filmie "Mój rower” jazzman Michał Urbaniak zdobył nagrodę dla Najlepszego Aktora podczas tegorocznego Tallinn Film Festival. - Obiecałem, że będę prawdziwy i to się sprawdziło – skomentował aktor.

Zdjęcie

Michał Urbaniak i Krzysztof Chodorowski w filmie "Mój rower" /fot  /materiały prasowe
Michał Urbaniak i Krzysztof Chodorowski w filmie "Mój rower"
/fot /materiały prasowe

- Z jednej strony jestem bardzo zadowolony i zaskoczony. Z drugiej strony mam nadzieję, że to dopiero początek, że przed filmem jeszcze więcej nagród z całego świata.  Cieszę się, że "Mój rower" jest tak "międzynarodowy", że tak umiejętnie podejmuje ludzką tematykę. Nie przypuszczałem, że zagram w filmie, ale też nigdy tego nie wykluczałem. Kiedy Dorota Palmowska, moja agentka, otrzymała scenariusz, powiedziała, że to rola właśnie dla mnie. Czułem jakbym grał jednego z moich kumpli, te sytuacje i sprawy nie były mi obce. Obiecałem, że będę prawdziwy i to się sprawdziło. Moim zdaniem aktorstwo polega właśnie na tym, by nie kłamać, a być autentycznym. To było dla mnie wyzwanie na wielu poziomach - fizycznym, emocjonalnym, psychicznym - przyznał Michał Urbaniak.

Zdjęcie

Michał Urbaniak
/fot /AKPA

W filmie Piotra Trzaskalskiego Urbaniak wciela się w postać Włodka, który podchodzi do życia z żartobliwym dystansem. Na ekranie towarzyszą mu: znakomity Artur Żmijewski w roli syna oraz obiecujący młody aktor Krzysztof Chodorowski jako wnuk.

Udział w tej produkcji wiązał się dla Urbaniaka z tym, co bardzo osobiste: - Dla mnie to jest wspaniałe wielkie lustro, ponieważ przez pierwsze dwa tygodnie byłem jeszcze w mieście, w którym się wychowałem: kręciliśmy w Łodzi. I ja naprawdę nie wiedziałem co jest rzeczywiste, czy ja śnię, czy ja żyję. I właściwie tak się zidentyfikowałem z postacią, że miałem kłopoty na co dzień - odważnie wyznał jazzman.

Michał Urbaniak to saksofonista, skrzypek jazzowy, kompozytor i aranżer. Na swoim koncie ma występy na najważniejszych festiwalach jazzowych świata, koncerty w Carnegie Hall, Avery Fisher Hall oraz innych słynnych klubach. Współpracował z największymi sławami takimi jak Miles Davis, George Benson, Herbie Hancock, Quincy Jones, John Hendricks czy Astor Piazzolla.


Artykuł pochodzi z kategorii: Filmy

Reklama