Reklama

Katarzyna Dowbor. Renowacja mebli

Poniedziałek, 28 listopada 2016 (09:38)

Masz drewniane krzesła, ale są nieco zniszczone lub przestały pasować do wystroju Twojego domu? Nie wyrzucaj ich. Katarzyna Dowbor podpowie dziś, jak samodzielnie wymienić tapicerkę i odnowić stare meble.

Restaurowanie domowych sprzętów to jedno z ulubionych zajęć gospodyni programu „Nasz nowy dom”.

W ramach oszczędności

– Do poznania tajników czyszczenia, malowania i tapicerowania mebli zmusiły mnie dawno temu życiowe okoliczności – przyznaje dziennikarka.

– Po prostu nie stać mnie było na zakup nowych. Podpytywałam fachowców, jak to się robi, a potem ich wskazówki wcielałam w życie, ćwicząc na swoich meblach. Z czasem stałam się prawdziwą mistrzynią nadawania „starym gratom” drugiego życia. Dziś to moje hobby.

Malowanie nie jest trudne

Najmniej skomplikowane, choć nieco pracochłonne, jest odnawianie krzeseł drewnianych. – Na początek trzeba zedrzeć starą warstwę lakieru lub farby. Najlepiej użyć szlifierki elektrycznej, która ma tarcze umożliwiające zastosowanie papieru ściernego różnych grubości – wyjaśnia pani Katarzyna.

Pamiętaj, jeśli nie masz takiego sprzętu, możesz zrobić to za pomocą papieru ściernego nałożonego na kawałek drewna. – Najpierw używamy papieru o grubym ziarnie, a na koniec polerujemy mebel tym o delikatnej strukturze – wyjaśnia nasza ekspertka. Dopiero tak oczyszczone krzesło możesz pomalować.

– W sklepach jest mnóstwo preparatów do drewna: lakierów, lakierobejc i farb, które dają efekt matu lub nadają pomalowanym powierzchniom wysoki połysk – dodaje. Jeśli chcesz zachować strukturę drewna i uwydatnić słoje, wybierz bejcę. A jeżeli marzą Ci się kolorowe meble, to paleta farb też daje wiele możliwości. W klasycznym wnętrzu znakomicie będą wyglądać np. szare krzesła.

W mieszkaniu w stylu nowoczesnym możesz poszaleć – czerwień, błękit, zieleń – wybór należy do Ciebie. – Podczas malowania ogromnie ważne jest, by nie nabierać zbyt wiele farby – wyjaśnia pani Katarzyna. – W przeciwnym razie powstaną brzydkie zacieki. Aby tego uniknąć, rozprowadzam farbę w kuwecie i maluję krzesła wałkiem – zdradza.

Zostań tapicerem!

Masz krzesła drewniane z siedziskiem pokrytym materiałem, który zniszczył się lub po prostu opatrzył Ci się? – Przede wszystkim trzeba sprawdzić, jak zamocowana jest część obita tkaniną, rozkręcić krzesło i wyjąć siedzisko. Jeżeli nie pasuje nam tapicerka, a wypełnienie jest w dobrym stanie, wystarczy obić je nową tkaniną.

Nie trzeba nawet zdejmować starego materiału – tłumaczy dziennikarka. Przed przystąpieniem do tego zadania warto zaopatrzyć się w zszywacz tapicerski. Kupisz go w marketach budowlanych, to wydatek około 30 zł. Z jego pomocą precyzyjnie przytwierdzisz nową tkaninę do siedziska. Zyskasz nie tylko nowe meble, ale i mnóstwo satysfakcji z samodzielnej pracy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Gwiazdy

Tele Tydzień

Reklama