Reklama

Nadal jest Shirley MacLaine wciąż w formie

Wtorek, 19 stycznia 2016 (09:33)

Karierę zaczynała w latach 50. i wciąż występuje na ekranie. – Nigdy nie dałam się zaszufladkować i już tak zostanie – mówi aktorka.

Urodziła się w rodzinie o aspiracjach artystycznych. Matka była nauczycielką dramatu oraz aktorką. Ojciec – maklerem i muzykiem. Swoje niespełnione ambicje przelali na ukochaną córkę Shirley. Przyszła zdobywczyni Oscara od dziecka tańczyła w balecie.

Zdecydował przypadek

Z czasem zaczęła występować na Broadwayu. – Praca w teatrze podobała mi się bardziej niż taniec – wyznała Shirley MacLaine po latach. Jednak długo grała tylko epizody.

Przełomowym momentem w jej karierze był pech innej aktorki. Carol Haney, grająca główną rolę w przedstawieniu „The Pajama Game”, złamała nogę. Na scenę musiała wyjść Shirley, jej dublerka. Przykuła uwagę i niemal natychmiast dostała angaż do filmu u samego Alfreda Hitchcocka „Kłopoty z Harrym”.

Po udanym debiucie dostawała propozycje ról w komediach i musicalach. Pierwszą nominację do Oscara otrzymała za „Garsonierę” Billy’ego Wildera, ale na statuetkę musiała poczekać kilka lat. Zdobyła ją za rolę w melodramacie „Czułe słówka” (1983).

– Naprawdę na to zasłużyłam – skomentowała wówczas decyzję Akademii.

Kontrowersyjna

Poza ekranem angażowała się m.in. w walkę o równouprawnienie. Jest też utalentowaną pisarką. Dotychczas wydała kilka książek, w tym biograficzną powieść „Na krawędzi”.

Gwiazda wierzy w reinkarnację. – Byłam japońską gejszą, poddanym Karola Wielkiego i modelką Toulouse-Lautreca – wyznała w jednym z wywiadów. Jest przekonana, że Ziemię odwiedzają kosmici. I choć jej wypowiedzi wzbudzają kontrowersje, 81-letnia MacLaine nic sobie z tego nie robi.

– Nie widzę powodu, by kłamać – przyznaje. Zawodowo nie zwalnia tempa. Niebawem zobaczymy ją w biograficznym „Men of Granite”, komediach „Wild Oats”i „The Locals”. – Sekretem udanego życia jest dobre zdrowie oraz kiepska pamięć – wyjaśnia przekornie fenomen swojej znakomitej kondycji.

JBJ

Artykuł pochodzi z kategorii: Gwiazdy

Tele Tydzień

Reklama