Reklama

Roman Wilhelmi. Żył grą i… miłością

Piątek, 13 listopada 2015 (13:32)

W serialu „Kariera Nikodema Dyzmy” zagrał razem z Ewą Szykulską i Hanną Stankówną.

Kiedy leżał w szpitalu śmiertelnie chory (rak wątroby i płuc), miał mnóstwo planów na przyszłość! Chciał osiedlić się w Paryżu, gdzie mieszkali wówczas m.in. Wojciech Pszoniak i Andrzej Seweryn. Liczył, że do nich dołączy i rozpocznie nowy rozdział w życiu.

Nigdy nie zrealizował tych marzeń. Zmarł 3 listopada 1991 roku w Warszawie. Miał 55 lat. Roman Wilhelmi był aktorem totalnym. Całe jego życie było podporządkowane karierze. Ambitny, a jednocześnie niezwykle wrażliwy, podziwiał amerykańskich gwiazdorów.

Grając Anioła w serialu „Alternatywy 4”, chciał wyśmiać peerelowskich karierowiczów

Marzył mu się hollywoodzki uśmiech i elegancja w stylu Humphreya Bogarta. Mieszkając nad Wisłą, nie było mu łatwo zrealizować te marzenia. Na szczęście polscy reżyserzy doceniali jego talent, chociaż nie wszyscy chcieli z nim pracować.

Był bardzo trudnym człowiekiem, wręcz despotą. Kolegom z planu wytykał nawet najmniejsze błędy, czym nie zjednywał sobie ludzi. Kiedy przygotowywał się do zagrania jakiejś roli, rozkładał ją na czynniki pierwsze.

Jeśli znalazł wątpliwość, potrafił w środku nocy zadzwonić do scenarzysty z prośbą o interpretację danej sceny.

Trzeba dodać, że takie telefony wcale nie były rzadkością. W życiu prywatnym było jeszcze gorzej. Bez problemu rozkochiwał w sobie kobiety, ale nie potrafił stworzyć trwałego związku.

Kolejne partnerki uciekały od niego jak najdalej. Tak było z jego pierwszą żoną, Danutą, oraz drugą – Węgierką Mariką Kollar, z którą miał syna Rafała. Po drugim rozwodzie nigdy już nie stanął na ślubnym kobiercu, chociaż zawsze miał u boku jakąś piękną kobietę.

Związany był m.in. z Grażyną Barszczewską oraz Iwoną Bielską.

– Był wielkim romansowiczem i całe życie miał z kobietami rozmaite kłopoty – wspominał reżyser Kazimierz Kutz. O barwnym życiu aktora możemy przeczytać w książce „Roman Wilhelmi. Biografia”, autorstwa Marcina Rychcika, w której o sławnym ojcu opowiada m.in. jego syn Rafał.

Artykuł pochodzi z kategorii: Gwiazdy

Tele Tydzień

Reklama