Reklama

Rosca i Mędrzak: Przygoda życia

Wtorek, 5 czerwca 2012 (12:40)

Nie ma chyba osoby, która nie miałaby sentymentu do słodkiej Nel i dzielnego Stasia. Choć ich filmowa historia ma już blisko 40 lat, nadal nas wzrusza i wyjątkowo chwyta za serce.

Zdjęcie

Staś (Tomasz Mędrzak) i Nel (Monika Rosca) w latach siedemdziesiątych byli ulubieńcami widzów zarówno młodszych, jak i starszych. /fot  /AKPA
Staś (Tomasz Mędrzak) i Nel (Monika Rosca) w latach siedemdziesiątych byli ulubieńcami widzów zarówno młodszych, jak i starszych.
/fot /AKPA

W latach siedemdziesiątych byli ulubieńcami widzów. Bez względu na wiek, każdy chciał mieć ich autograf. - Do mojego domu przychodziły dzieci, które chciały zobaczyć, jak wyglądam - wspomina serialowa Nel.

Dziecięce gwiazdy

Burza blond włosów, piękne, duże, niebieskie oczy i charakterystyczny piskliwy głosik. Taka była Nel Rawlison w ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Staś był statecznym młodzieńcem o zadziornym spojrzeniu i dużej woli walki. Oboje mieszkali z ojcami w egipskim mieście Port Saidzie. Pewnego dnia, dzieci zostały porwane przez sudańskich derwiszów i uprowadzone do Sudanu. Gdy udało im się uciec, rozpoczęła się ich długa i pełna niebezpiecznych przygód wędrówka przez pustynię. 

Zdjęcie

/fot /AKPA

Każde z małych widzów chciało wtedy przeżyć taką właśnie przygodę. - Na planie filmowym musieliśmy przyzwyczaić się nie tylko do trudnych warunków pogodowych, ale oswoić się też ze zwierzętami, a przede wszystkim psami. Rolę Saby grały dwa, piękne, ponad 70-kilogramowe dogi, czyli Łoś i Apacz - mówi Tomasz Mędrzak, który uśmiecha się, gdy wspomina dawne czasy. Apacza po zakończeniu zdjęć aktor zabrał ze sobą do domu.

Pianistka i aktor

Tomasz Mędrzak postanowił po tej przygodzie zostać aktorem. Zagrał drugoplanową, chociaż bardzo charakterystyczną rolę w serialu "Dom", ale przede wszystkich pragnął zostać aktorem teatralnym. Przez 30 lat związany był z teatrem Ochoty w Warszawie, w którym przez 10 był dyrektorem. Obecnie razem m.in. z Agnieszką Sitek, Witoldem Pyrkoszem i Cezarym Morawskim współtworzy stowarzyszenie "Teatr tm". Ze spektaklami podróżują po całej Polsce. - Zagrałem ponad 120 ról teatralnych i około 20 filmowych kreacji. Niewątpliwie uważam się za aktora teatralnego - mówi.

Monika Rosca nigdy nie planowała związać się z aktorstwem. Od dziecka ćwiczyła grę na pianinie i marzyła, że zostanie muzykiem. Tylko na czas zdjęć do filmu "W pustyni i w puszczy" przestała systematycznie grać. Z wyróżnieniem ukończyła studia na Akademii Muzycznej w Łodzi. Dziś jest laureatką międzynarodowych i krajowych konkursów pianistycznych. Występuje m.in. we Włoszech, Francji i Stanach Zjednoczonych. W Polsce można usłyszeć ją podczas koncertów w Żelazowej Woli, warszawskich Łazienkach, pałacach Radziwiłłów i w Nieborowie. - Grając Nel przeżyłam fantastyczną przygodę, jakiej inaczej nigdy bym nie doświadczyła. Po zdjęciach wróciłam jednak do fortepianu i ćwiczyłam - mówi. 

Emisja "W pustyni i w puszczy" w sobotę,  9 czerwca o godz. 13:15 na antenie Kino Polska.

Renata Olszewska

Artykuł pochodzi z kategorii: Gwiazdy

Tele Tydzień

Reklama