Reklama

Szapołowska to niepokorna gwiazda

Poniedziałek, 6 sierpnia 2012 (12:12)

Grażyna Szapołowska uchodzi za konfliktową. Inni twierdzą, że jest wrażliwa i delikatna. Wielbiciele jej talentu i urody porównują aktorkę do hollywoodzkiej gwiazdy – Sharon Stone.

Zdjęcie

Grażyna Szapołowska /fot  /AKPA
Grażyna Szapołowska
/fot /AKPA

Aktorstwo było jej przeznaczeniem. Tuż po maturze Grażyna Szapołowska uciekła z domu. Przez dwa lata występowała we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. - Nie wiem, skąd wzięłam tyle odwagi - wspominała po latach. 

Zdjęcie

/fot /AKPA

Narodziny gwiazdy

Zdecydowała się na studia w warszawskiej szkole teatralnej, którą skończyła w 1977 roku. Już jako studentka pojawiała się w epizodycznych rolach w telewizji. Talent sprawił, że stawała się gwiazdą, a jej uroda nikogo nie zostawiała obojętnym. W latach 80. była czołową amantką polskiego kina. Tę opinię utrwalały jej kolejne role - żony "Wielkiego Szu", Lizy w "Latach dwudziestych..." i głośnym, "Magnacie" Filipa Bajona. Jednak największą kreacją Szapołowskiej tamtych lat była rola Magdy w "Krótkim filmie o miłości" Krzysztofa Kieślowskiego. Międzynarodowy sukces obrazu umożliwił aktorce występy w zagranicznych produkcjach, m.in. we włoskim "Placu Hiszpańskim" i "Dzikiej namiętności". 

Zdjęcie

/fot /AKPA

Burze emocji

Życie uczuciowe gwiazdy było zagmatwane jak filmowe scenariusze. Miała za sobą dwa małżeństwa, gdy na początku lat 90. poznała Pawła Potoroczyna, który tuż po ślubie został konsulem w USA. - Mieszkaliśmy w Kalifornii. Ale ja tęskniłam za aktorstwem - przyznała. Wtedy dostała propozycję zagrania Telimeny w "Panu Tadeuszu" Wajdy. Wróciła do Polski i na ekrany.

Romans z show

Zagrała w niezwykłym "Karol. Człowiek, który został papieżem" i kilku lekkich komediach romantycznych, a także w obrazie Jerzego Hoffmana "1920. Bitwa Warszawska". W ubiegłym roku przyjęła propozycję sędziowania w telewizyjnym talent- -show "Bitwa na głosy". Nie pojawiła się przez to na jednym z przedstawień Teatru Narodowego. Dyrektor sceny Jan Englert zwolnił ją za to z pracy. Aktorka wystąpiła do sądu o przywrócenie do zespołu. Proces trwa. Wielbiciele jej talentu mają jednak nadzieję, że o Grażynie Szapołowskiej będzie jeszcze głośno, nie tylko w kontekście sądowej batalii. 

"Kroniki domowe" w piątek, 10 sierpnia o godz. 20:20 na antenie TVP Kultura.

JBJ

Artykuł pochodzi z kategorii: Gwiazdy

Tele Tydzień

Reklama