Reklama

Sztaba, Kraśko, Janiak. Tata jest niezastąpiony

Wtorek, 12 lipca 2016 (14:36)

Tata. Opiekun, obrońca, i najlepszy przyjaciel. To od niego syn uczy się, co to znaczy być mężczyzną, a córka – jak należy być przez mężczyznę traktowaną.

Tradycja tego święta wywodzi się z USA. Wszystko zaczęło się w Spokane 19 czerwca 1910 roku. Mieszkańcy ustanowili wówczas Dzień Ojca w hołdzie jednemu z mężczyzn, który po śmierci żony sam wychował sześcioro dzieci. W 1924 roku święto zaakceptował prezydent Stanów Zjednoczonych. I od tego czasu Amerykanie obchodzą je w trzecią niedzielę czerwca. W Polsce fetujemy ten wyjątkowy dzień od 1965 roku.

Tata jest niezastąpiony

Naukowcy od lat dowodzą, że mężczyźni mają taki sam biologiczny instynkt opiekuńczy, jak kobiety i są niezastąpieni w wychowaniu potomstwa. Wprawdzie miłość ojcowska różni się od macierzyńskiej – nie jest bezwarunkowa i zazwyczaj kształtuje się dłużej.

Tata ma za zadanie pobudzanie dziecka do rozwoju, wytyczając kierunek i sposób postępowania. Wpływ ojców nigdy się nie kończy. Synowie w dorosłym życiu przejmują wiele ich zachowań, a córki często wybierają partnerów o podobnych cechach.

Duma i odpowiedzialność

My postanowiliśmy sprawdzić, co o roli taty sądzą ojcowie znani z dużego i małego ekranu. Jednym z nich jest dziennikarz Olivier Janiak.

– Nieustannie myślę o odpowiedzialności, która wiąże się z ojcostwem. Kiedy budzę się rano i patrzę na moich trzech synów, którzy wchodzą na mnie, bo chcą się bawić i przytulać, myślę, że muszę jeszcze pożyć, żeby zadbać o byt tych chłopaków – wyznał w jednym z wywiadów.

Także ekspiłkarz David Beckham, prywatnie ojciec czwórki dzieci, jest wzorem głowy rodziny. – O 7 rano zawożę je na zajęcia do czterech różnych szkół, odbieram Harper w południe, chłopców o 16, potem spędzam z nimi czas na treningu. Około 21.30 jestem wolny i jeżeli mam być szczery... To jest cudowne – przyznał były sportowiec.

– Ojcostwo to najwspanialsza na świecie zabawa, choć przyznaję, że wychowując dzieci, niewiele się śpi. Mimo to polecam – mówi hollywoodzki gwiazdor Brad Pitt, tata szóstki dzieci. Równie zachwycony jest Paweł Królikowski, artysta Kusy z serialu „Ranczo”. – Posiadanie dzieci traktuję jak misję. Czuję, że kryje się w tym głęboki sens i że mam wobec świata dług oraz zadanie – stwierdził aktor.

Niedawno ojcem został znakomity dyrygent Adam Sztaba, znany widzom z talent show „Tylko muzyka...” – Jestem przeszczęśliwy. To najlepszy moment mojego życia – wyznał dumny tata małego Leopolda. A my wszystkim Ojcom składamy najlepsze życzenia!

Artykuł pochodzi z kategorii: Gwiazdy

Tele Tydzień

Reklama