Reklama

W drodze najlepiej!

Poniedziałek, 16 kwietnia 2012 (06:00)

– Życie bez podróży jest jak potrawa bez soli – podkreśla Elżbieta Dzikowska. Nam opowiada o swych wielkich miłościach: mężu Tonym Haliku i wyprawach dookoła świata.


Zdjęcie

Elżbieta Dzikowska /    /AKPA
Elżbieta Dzikowska
/ /AKPA

Przez ponad 20 lat prowadziła z Tonym Halikiem program "Pieprz i wanilia". Tam to w niebanalny sposób przedstawiali relacje z egzotycznych wojaży.
- Studio, gdzie nagrywaliśmy rozmowy, mieściło się u nas w piwnicy. Chcieliśmy, by widzowie czuli się zaproszeni do naszego domu - zdradza zawsze uśmiechnięta Elżbieta Dzikowska, bo - jak twierdzi - "uśmiech regeneruje pamięć".

Trzeba mieć pasję!

- W trakcie wypraw wzajemnie się inspirowaliśmy. Tony był znakomitym organizatorem. Z powodzeniem mógłby zostać uznanym wynalazcą, oprócz charyzmy miał bowiem bardzo wysoki iloraz inteligencji - dodaje słynna podróżniczka, rozkładając na stole dziesiątki zdjęć, jakie zrobiła podczas ostatniej wizyty w Indiach.
Choć zwiedziła wszystkie kontynenty, nadal dużo podróżuje... - Podróże to najlepszy uniwersytet. Warto mieć tę pasję - życie bez niej jest jak potrawa bez soli. Kiedyś fotografowałam głównie zabytki i przyrodę, teraz interesują mnie ludzie. W Indiach uwieczniłam plemię Apatami - świat, który ginie. Co jest temu winne? Przede wszystkim pojawienie się telewizji, która wprowadzając uniwersalne wzorce, zabija wielowiekową tradycję - mówi pani Elżbieta, która sporo wojażuje także po Polsce. 

Zdjęcie

Elżbieta Dzikowska jest autorką serii przewodników po Polsce
/ /AKPA


Efektem jest seria przewodników "Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!". - Dzisiaj wielu rodaków jeździ do egzotycznych krajów, nie zdając sobie sprawy, jak piękny jest nasz kraj. Postanowiłam pokazać im ciekawe rodzime miejsca, interesujących ludzi i mało znane obyczaje - twierdzi gospodyni, głaszcząc sympatyczne pupile, pekińczyki Kali i Kamę.

Znakomite w podróżach

W planach ma wydanie albumu o biżuterii świata, drzwiach i oknach oraz... fryzurach i nakryciach głowy. - Widzi pan, jakie kiedyś miałam długie włosy? - pokazuje swoje czarno-białe archiwalne zdjęcie. - Ścięłam je z prostej przyczyny: krótkie włosy są znakomite w podróżach.

KRAS


Artykuł pochodzi z kategorii: Gwiazdy

Tele Tydzień

Reklama