Reklama

Telewizja cyfrowa w komputerze

Poniedziałek, 7 listopada 2011 (15:45)

Jedna z niezliczonych możliwości komputera to odbiór telewizji, w tym cyfrowej. Potrzebny jest do tego tylko tuner telewizyjny, który można kupić nawet za mniej niż 100 zł

Zdjęcie

    /materiały prasowe
   
/materiały prasowe

Oglądanie telewizji na komputerze może dać znacznie więcej przyjemności niż na telewizorze, o ile wykorzysta się możliwości tunera i cyfrowego programu telewizyjnego (EPG), który pozwala natychmiast sprawdzić, jakie audycje będą nadawane na wszystkich dostępnych programach. Z łatwością można planować nagrywanie lub zatrzymać oglądany program, by powrócić do niego za kilka minut. Telewizję można oglądać na pełnym ekranie albo w okienku, by w sąsiednim robić coś innego. Okazuje się więc, że funkcje, które są nowością we współczesnych telewizorach lub dekoderach, w komputerze są już dostępne, i to od dawna.

Co wybrać

Tunery telewizyjne wykonywane są najczęściej jako karty rozszerzeń do peceta albo urządzenia USB. Karty mają ogólnie większe możliwości, szczególnie ze względu na zestaw wejść i wyjść wideo. Poza tym w przeciętnym pececie jest dużo miejsca, które można wykorzystać do instalacji tunera, zamiast zajmować kolejny port USB. Bardziej uniwersalne są tunery USB, bo można je podłączyć zarówno do komputera stacjonarnego, jak i notebooka. Ich instalacja jest niezwykle prosta i zajmuje niewiele czasu. Warto jeszcze wspomnieć o trzeciej grupie tunerów, które w zasadzie nie współpracują z komputerem, ale bezpośrednio z monitorem albo telewizorem. Mają one zestaw wejść, w tym antenowe, VGA, HDMI i podobne, a także wyjście wideo. Dzięki temu nie trzeba instalować w ogóle żadnego oprogramowania, wystarczy "wpiąć" taki tuner między komputer a monitor. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą oglądać telewizję cyfrową na telewizorze nie posiadającym dekodera DVB-T. Oczywiście tuner tego typu nie będzie współpracował z notebookiem.

Jakie wyposażenia

Tuner telewizyjny USB jest w zasadzie urządzeniem samodzielnym – należy go podłączyć do portu USB i zainstalować sterowniki. Dowolny program do przechwytywania wideo wystarczy, by oglądać telewizję, ale i tak każdy tuner ma w zestawie jakieś oprogramowanie, by użytkownik nie musiał go samodzielnie poszukiwać. Często w zestawie dostajemy także pilot zdalnego sterowania, który ma zasięg przynajmniej 2-3 metry. Jednak w wielu przypadkach tanie piloty membranowe nie sprawdzają się. W komplecie z tunerem nie dostaniemy porządnej anteny. Te, które są dołączone do zestawów, zapewniają poprawny odbiór blisko nadajnika, w idealnych warunkach. By odbierać DVB-T potrzebna będzie dobra antena za kilkadziesiąt złotych. W odległości kilku kilometrów od nadajnika powinna wystarczyć antena pokojowa. W większej odległości przyda się antena zewnętrzna, czasem nawet na zewnątrz, ze wzmacniaczem.

Za ile

Najtańsze tunery DVB-T kosztują około 60 złotych, najdroższe 300-400 zł. Te ostatnie wcale nie muszą zapewniać lepszego odbioru, ale na pewno mają dużo dodatkowych funkcji albo bogate wyposażenie. Prostsze modele do 180 zł w zupełności wystarczą do oglądania telewizji cyfrowej. Bardzo duże możliwości i dobre wyposażenie oferuje na przykład tuner Not Only TV LV5HD. To doskonały przykład, że za 150 zł można dobrze odbierać radio, telewizję, mieć w zestawie dobre oprogramowanie oraz wygodny pilot.

Tekst: Artur WYRZYKOWSKI (PC FORMAT 9/2011)

Artykuł pochodzi z kategorii: Gadżety

To i Owo

Reklama