Reklama

Body/Ciało. W drodze po Oscara

Piątek, 25 września 2015 (10:32)

Możliwe, że kolejny polski film sięgnie po Oscara. Teraz szczęście może spotkać doceniane na całym świecie „Body/Ciało”.

Jak to dobrze, że historia lubi się powtarzać! Rok temu na „Idę” Pawła Pawliko- wskiego spadł podczas kolejnych liczących się festiwali filmowych deszcz nagród. Triumfalny pochód dramatu zakończył się w Los Angeles happy endem, czyli Oscarem! Dziś wszystko wskazuje na to, że los „Idy” podzieli znakomite skądinąd „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej.

Opowieść o pozbawionym złudzeń prokuratorze i jego głodzącej się córce znalazła się bowiem w gronie 52 obrazów z 36 krajów, które mają szansę na nominacje do Europejskich Nagród Filmowych. To nie błahostka ani wyróżnienie jak setki innych, lecz zapowiedź, że potem może być już tylko lepiej. Statuetki nie bez powodu zyskały miano europejskich Oscarów – niejeden nagrodzony na tym festiwalu obraz później sięgał po... złotą figurkę z Hollywood.

Było tak z „Idą” (nagroda za najlepszy film, scenariusz, reżyserię, od publiczności), może być i z „Body/Ciałem”. Nadmiar szczęścia? Skoro jednak rodzima kinematografia trzyma się tak dobrze, nam wypada trzymać kciuki. Ogłoszenie nominacji 7 listo- pada, wręczenie europejskich Oscarów 12 grudnia, tym razem w Berlinie. Stąd zaś do Los Angeles jest naprawdę bliżej, niż myślicie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozmaitości

Tele Tydzień

Reklama