Reklama

Downtown Abbey. By zostało po staremu

Wtorek, 26 kwietnia 2016 (13:35)

Piąty sezon serialu zapowiada się wyjątkowo. Żyjąca spokojnym rytmem posiadłość przejdzie niemałą rewolucję. A wszyscy zatęsknią za „starymi, dobrymi czasami”...

Mezalians, nieślubne dziecko i rosyjski kochanek – tego w Downton Abbey jeszcze nie było! Przedostatni sezon historii o życiu państwa Grantham i ich służby w dużej posiadłości w Yorkshire nie pozwoli nam się nudzić.

Salonowe intrygi

Od ostatnich wydarzeń mija pół roku – jest luty 1924 roku. Edith (Laura Carmichael) po urodzeniu Marigold (grana przez bliźniaczki Evę i Karinę Samms) zdecyduje się oddać córkę na wychowanie pobliskiemu farmerowi. Rolnik zgodzi się, by mogła czasami widywać dziewczynkę. Osamotniona Edith w dalszym ciągu będzie wyczekiwać wiadomości o zaginionym kochanku. Niestety, szanse na odnalezienie żywego Michaela Gregsona (Charles Edwards) maleją z każdym kolejnym dniem.

Czy w takiej sytuacji Lady Crawley pokona wstyd przed piętnem „panny z dzieckiem” i dopuści do głosu matczyne uczucia? Takich problemów na pewno nie ma Lady Mary (Michelle Dockery). Najbardziej postępowa córka hrabiego Granthama po dwóch latach od śmierci męża postanowi czerpać z życia pełnymi garściami.

Na horyzoncie pojawi się aż dwóch kandydatów, którzy będą rywalizować ze sobą o względy młodej wdowy. Choć Lord Gillingham (Tom Cullen) spędzi kilka dni w jej alkowie, i tak nie zyska aprobaty dziedziczki. By pozbyć się natrętnego amanta, Mary zwróci się po pomoc do Charlesa (Julian Ovenden). Co wyniknie z ich spisku? W końcu salonowe intrygi to dla Granthamów chleb powszedni…

Rosyjski kochanek

Wydawać by się mogło, że porywy serca są domeną jedynie młodych. Tymczasem uczuciowe perturbacje czekają zgorzkniałą Lady Violet (Maggie Smith) i jej sympatyczną krewną Isobel Crawley (Penelope Wilton).

Ta druga wpadnie w oko baronowi Mertonowi (Douglas Reith). Kiedy ich znajomość zacznie nabierać tempa, rodzina wdowca stanowczo zaprotestuje, sugerując, że pielęgniarka jest łowczynią posagów! Do walki o szczęście i dobre imię namawiać ją będzie Lady Violet, która sama musi rozliczyć się z przeszłością…

Przewrotny los postawi na jej drodze księcia Igora Kuragina (Rade Šerbedžija). Lady Mary odkryje, że w młodości babcia bez pamięci zakochała się w rosyjskim arystokracie, a ich poryw miłości o mało nie zakończył się wspólną ucieczką w nieznane.

Choć po tylu latach ich skronie posiwiały, okaże się, że w sercach nadal tli się dawne uczucie. Nie na darmo mówi się, że „w starym piecu diabeł pali”. Czy ich historia ma szansę na szczęśliwe zakończenie?

Jak zaufać służącej?

Tak samo ciekawie, jak na salonach Downton Abbey, będzie także na zapleczu. Wszak służba skrywa równie ciekawe tajemnice… Szantażowana przez Thomasa (Robert James-Collier) pokojówka Baxter (Raquel Cassidy) pójdzie za radą Molesleya (Kevin Doyle) i wyjawi Lady Corze (Elizabeth McGovern) swój mroczny sekret.

Przed hrabiną twardy orzech do zgryzienia – przywiązała się już do służącej, jednak czy w Downton znajdzie się miejsce dla… kryminalistki?

Ucieczka za ocean

Tak bardzo, jak Baxter chciałaby zostać w posiadłości, Daisy (Sophie McShera) zapragnie się stamtąd wyrwać. W tym celu zacznie pobierać nauki u Sary Bunting (Daisy Lewis), nauczycielki i zarazem nowej przyjaciółki Toma (Allen Leech). Kiedy pedagog będzie zachęcać kucharkę do walki o zmianę swojego statusu społecznego, Tom utwierdzi się w przekonaniu, że nie pasuje do salonów i eleganckich przyjęć.

W głębi serca nadal czuje się prostym szoferem, który dostał się do arystokracji dzięki mezaliansowi. Chcąc odnaleźć swoje miejsce na ziemi, rozważy odcięcie się od rodziny i ucieczkę z małą Sybil za ocean. Znając Granthamów wiemy, że tak łatwo nie pozwolą odpłynąć zięciowi z wnuczką do Ameryki. Zrobią wszystko, by w świecie, w którym funkcjonują od lat, wszystko zostało po staremu. Jednak nawet tak wpływowa rodzina nie powstrzyma nadchodzących wydarzeń historycznych i zmian obyczajowych…

Natalia Łuczak

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozmaitości

Tele Tydzień

Reklama