Reklama

Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych Elbląg 2015

Czwartek, 2 lipca 2015 (07:30)

Na całym świecie seriale wychodzą z cienia filmów fabularnych. Zyskują gwiazdorskie obsady i prestiżowe nagrody. A produkcje ulubione przez polskich fanów? Mają własny festiwal!

Okazją do świętowania jest wspaniały jubileusz. 50 lat temu rozpoczęła się historia polskich seriali! Na ekrany przebojem wkroczyli bohaterowie pionierskiej produkcji: Barbara (Janina Traczykówna) i Jan (Jan Kobuszewski).

Pogodna opowieść o perypetiach początkującej, ambitnej dziennikarki oraz fotoreportera, cynika o złotym sercu, zyskała wiernych fanów. Następna, też w 1965 r., była „Wojna domowa” która bawi nas do dziś.

Okazją do wspomnień i przyjrzenia się najciekawszym propozycjom ostatnich lat będzie Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych – Elbląg 2015.

To jest początek

Tegoroczna impreza, odbywająca się od 19 do 21 czerwca, to konkurs produkcji zrealizowanych w latach 2010–2014 przez Telewizję Polską SA. To na początek, bo w kolejnych latach organizatorzy przewidują udział w Festiwalu innych polskich stacji telewizyjnych, a także nadawców z zagranicy.

Dla kogo Światowidy?

Jury w składzie: Ewa Braun, Henryk Kuźniak, Radosław Piwowarski, Zdzisław Pietrasik i Piotr Szwedes obejrzy po jednym odcinku 10 seriali. W konkursie biorą udział: „Ranczo”, „Ojciec Mateusz”, „Blondynka”, „Komisarz Alex”, „Dom nad rozlewiskiem”, „Czas honoru”, „O mnie się nie martw”, „M jak miłość”, „Głęboka woda” oraz „Na dobre i na złe”.

Jury przyzna Złote i Srebrne „Światowidy”, nagrody aktorskie za role kobiece i męskie oraz „Światowidy Warmii i Mazur” – nagrody dla aktorki i aktora z regionu.

Pokazom towarzyszyć będą spotkania publiczności z gwiazdami, reżyserami, scenarzystami i producentami. W retrospektywnych przeglądach przypomniane zostaną seriale: „Barbara i Jan” oraz „Wojna domowa” – 50 lat od premiery, „Kariera Nikodema Dyzmy” – 35 lat od premiery, „Czterdziestolatek” – 40 lat od premiery, „07 zgłoś się” i „Alternatywy 4”.

Każdą projekcję poprzedzą 12-minutowe filmy o kulisach powstawania poszczególnych tytułów, przygotowane przez kanał TVP Seriale. Widzowie wybiorą Polski Serial Wszech Czasów. Będą też muzyczne wspominki przebojów.

„MelOdbiornik” to autorski wybór utworów przygotowany specjalnie na tę okazję.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozmaitości

Tele Tydzień

Reklama