Reklama

Oculus. Nowy horror już w kinach

Poniedziałek, 6 kwietnia 2015 (09:30)

Sam mistrz gatunku Stephen King twierdzi, że „Oculus” to jeden z najlepszych horrorów ostatniej dekady. Nie będziemy się z nim spierać – w „Oculusie” jest bowiem faktycznie wszystko to, co sprawia, że... włosy stają dęba.

Mamy młodego człowieka – Tima Russella (Brenton Thwaites), który po latach spędzonych w szpitalu psychiatrycznym z wyrokiem za morderstwo, wychodzi na wolność. Mamy jego siostrę Kaylie (Karen Gillan), pozornie zdrową, spełniającą się w życiu prywatnym (udany związek) i zawodowym (dobra praca), która była owego morderstwa świadkiem.

Mamy wreszcie traumę sprzed lat – wspomnienie ojca (Rory Cochrane), który na ich oczach uśmiercił pogrążającą się w obłędzie matkę (Katee Sackhoff). Czy bardzo się zdziwicie, jeśli powiemy, że potem... Tim zamordował tatę? Tak przynajmniej zawyrokowała policja. We wspomnieniach siostry i brata rodzice padli bowiem ofiarą istot z piekła rodem.

Sęk w tym, że Kaylie po dziś dzień nie wierzy w racjonalną wersję wydarzeń. W nowym domu, do którego wprowadzili się jako szczęśliwa rodzina, wisiało przecież lustro, przez które pewnej nocy zaczęły przełazić straszliwe stworzenia. Zniekształcone cienie o niewyraźnych twarzach, upiory, duchy – szemrały, hałasowały, stopniowo zmieniając rodziców w ludzi agresywnych i niebezpiecznych.

Pośród nich była zaś pewna demoniczna dama. Choć minęły lata, a brat dał się psychiatrom przekonać, że to on jest winien, wystarczy krótkie spotkanie z siostrą, by wiara w demony powróciła... Ba, Kaylie zebrała dowody na to, że pięknie oprawiony, liczący kilka setek lat kawałek szkła, ma na sumieniu wiele innych zbrodni! Ginęli wszyscy jego właściciele...

Nic zatem dziwnego, że dziewczyna chce, by Tim pomógł jej raz na zawsze rozprawić się z lustrem... Jak? Choć po masakrze u Russellów zniknęło, Kaylie wreszcie je odnalazła – trafiło do muzeum, w którym pracuje. Wystarczy je na jedną noc wypożyczyć i... wywołać istoty, mieszkające po drugiej stronie szklanej tafli.

Spodobają się Państwu przygotowania do nocy z demonami – Kaylie zadba o to, by w domu nie zabrakło jedzenia (duchy żywią się energią żywych), sprzętu nagrywającego, bezimiennego kundelka w klatce (psst, nie zdradzimy, po co jej psiak) oraz... gilotyny. Tim początkowo trzymać się będzie ścieżki rozumu – w końcu kilkanaście lat strawił na rozmowach z lekarzami, którzy przekonali go, że krwawa jatka nie była sprawką diabła. Siostra – wie swoje.

Zapraszamy na pasjonujące spotkanie z Lustrem i jego mieszkańcami.

MAM

Tytuł oryginału: Oculus Reż.: Mike Flanagan Scen.: Mike Flanagan, Jeff Howard Wyst.: Karen Gillan, Brenton Thwaites, Katee Sackhoff, Rory Cochrane, Annalise Basso, Garrett Ryan USA 2015 Dystr.: Vue Movie Distribution

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozmaitości

Tele Tydzień

Reklama