Reklama

Podróż na sto stóp

Poniedziałek, 22 września 2014 (08:51)

Dystyngowana, do szpiku kości francuska dama nie może pogodzić się z faktem, że tuż za ogrodzeniem jej restauracji zamieszkali głośni, kolorowi Hindusi. W dodatku... oni też gotują!

Twórca słynnej „Czekolady” Lasse Hallström zaprasza na kolejne smakowite danie – film, który zabierze Was na czarowne spotkanie z kulturą eleganckiej Francji oraz pogrążonych w kulinarnym transie, rozkochanych w zapachach kardamonu, kminu i curry Indii. Po jej obejrzeniu, oznajmiamy z całą stanowczością – komedia „Podróż na sto stóp” to arcydzieło!

Z Indii do Francji

Oto zajmująca się od dawien dawna gotowaniem rodzina Kadam – stanowczy Papa (Om Puri), jego przystojny syn, geniusz patelni Hassan (Manish Dayal) oraz całe mnóstwo małych i dużych Hindusów – postanawiają po śmierci mamy i żony opuścić Bombaj.

Na początek Kadamowie wybierają Londyn, lecz po roku, zmęczeni krainą wiecznych deszczów, ruszają dalej. Być może nigdy nie znaleźliby swego miejsca na ziemi, gdyby nie niewinna kraksa. Ona to sprawia, że ich przeładowane auto zatrzymuje się nieopodal francuskiej wioski Saint-Antonin-Noble-Val.

Młodzi Kadamowie ani myślą spędzić tu choćby jedną noc. Mogą sobie protestować do woli. Uparciuch Papa, który lubi radzić się ducha żony, wyraźnie słyszy: – Zostańcie, to dobre miejsce! No i... Kadamowie zostają. Jako że kuchnia to ich życie, decydują się kupić starą wiejską chatę i przerobić ją na restaurację Maison Mumbai.

Sęk w tym, że tuż za płotem – w odległości stu stóp – swoją wykwintną, odznaczoną w Przewodniku Michelin gwiazdką restaurację, ma kapryśna Madame Mallory (Helen Mirren).

Trudna miłość

Hindusi sztywnej damie przeszkadzają. Jada u niej przecież sam prezydent Francji! Gości ma zaś wyłącznie dobrze urodzonych. Co powiedzą, gdy za płotem usłyszą dźwięki hinduskiej muzyki i poczują unoszący się w powietrzu zapach curry? Jakimi fortelami i intrygami ich stąd przegonić? Wykupując co rano na targu wszystkie gołębie i kabaczki?

Madame wypowiada im wojnę, jest przy tym niezwykle pomysłowa. My zaś proponujemy zobaczyć, co sprawi, że wrogowie zaczną się do siebie zbliżać, a przystojny Hassan stanie się z czasem skarbem Madame, który przyniesie jej kolejną gwiazdkę, rozkocha w sobie jej najlepszą uczennicę i... zostanie znanym w całej Francji mistrzem patelni.

Kto wie, być może film wciągnie Was bardziej, niż książka Richarda C. Morais, na motywach której powstał? Choćby dlatego, że dzięki żywym kolorom i sile wizualnej sugestii, jak mało co działa na kubki smakowe. Rozkoszne kino. Smacznego!

Maciej Misiorny

Tytuł oryginału: The Hundred-Foot Journey Reż.: Lasse Hallström Scen.: Steven Knight na podst. książki Richarda C. Morais Prod.: Steven Spielberg, Oprah Winfrey, Juliet Blake Wyst.: Helen Mirren, Om Puri, Manish Dayal, Charlotte Le Bon, Amit Shah, Michel Blanc USA 2014 Dystr.: Monolith

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozmaitości

Tele Tydzień

Reklama