Reklama

Smutna rocznica śmierci Jerzego Kukuczki

Czwartek, 27 listopada 2014 (13:39)

Od śmierci w dolinach zachowaj nas, Panie – słowa tej modlitwy często powtarzał Jerzy Kukuczka – jeden z wielkich światowych himalaistów. Jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów oraz Karakorum – czyli łącznie wszystkie 14 szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów.

Miłość do wspinaczki obudziła w nim, 16-latku, wyprawa w podkrakowskie skałki. Tak mu się spodobało, że zapisał się do Harcerskiego Klubu Taternickiego w Katowicach. W 1966 roku był już po kursie taternickim.

– Tkwi we mnie coś takiego, co sprawia, że nie interesuje mnie gra o małe stawki. Dla mnie liczy się jedynie „naj” – mawiał Kukuczka. – Mnie nie wystarczy być tylko w górach, nie wystarczy być na wyprawie. Jeżeli się podchodzi pod górę, to z jakimś celem, a tym celem jest wejść na tę górę.

Nową drogą albo zimą, kiedy jeszcze nikt tam o tej porze roku nie był. To jest dla mnie stawka warta świeczki.Wielka gra – przekonywał.Na każdy z 14 ośmiotysięczników chciał wejść w wyjątkowy sposób. Zaczęło się w 1979 roku od Lhotse. Nie udało mu się poprowadzić nowej drogi, więc zdecydował się wejść na wierzchołek bez butli tlenowej.

Wszystkie szczyty zdobywał w ekspresowym tempie i imponującym stylu. Na 11 wszedł nowymi drogami, 7 zdobył w stylu alpejskim – bez rozbijania obozów, 3 po raz pierwszy zimą, 1 szczyt samotnie. Zajęło mu to 7 lat. Za swoje osiągnięcia w 1988 roku na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Calgary otrzymał srebrny medal. – W alpinizmie jest miejsce na sportową rywalizację.

Gdyby jej zabrakło, być może nigdy bym się nie wspinał – twierdził. Zachowywał się, jakby śmierć go nie dotyczyła. – Zawsze mówił: nie bój się, wrócę – wspominała jego żona, Celina.

To samo obiecał przed ostatnią wyprawą, kiedy zdecydował się wejść na szczyt Lhotse przez słynną, niezdobytą wówczas południową ścianę. Nie wrócił. Jerzy Kukuczka zginął 25 lat temu – 24 października 1989 roku na wys. 8 300 metrów.

JBJ

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozmaitości

Tele Tydzień

Reklama