Reklama

Syberiada polska

Poniedziałek, 4 marca 2013 (09:39)

Losy tych, którzy Polski nienawidzą i tych, którym nikt jej nie odbierze – bo choć jest daleko, oni noszą ją w sercu. „Syberiada polska”, pokazując śnieżne piekło sowieckich łagrów, przypomina, jak ważna jest nadzieja.

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Powrót Janusza Zaorskiego do kina historycznego w poruszającej opowieści o wojnie, cierpieniu i sile ludzkiego ducha. Oto poznajemy losy Polaków deportowanych po wkroczeniu Armii Czerwonej na „koniec świata” – do śnieżnego piekła Syberii.

Są wśród nich Jan Dolina (Adam Woronowicz), jego żona Antonina (Urszula Grabowska) oraz dzieci, którym przyjdzie stawić czoło nie tylko NKWD, lecz także nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i... bezbrzeżnej, surowej tajdze.

– „Syberiada” nie jest filmem kombatanckim, bo osobiście jestem przeciwko takim obrazom, opowiadanym barokowo, ze spiżowymi bohaterami. To rzecz o normalnych ludziach w nienormalnej sytuacji, mówiąca o tym, jak żyć i przeżyć, jak pozostać godnym i powrócić do ojczyzny. To film o zwycięstwie – mówi Zaorski.

Autorem imponujących dekoracji w skali 1:1 jest Janusz Sosnowski. On to precyzyjnie zrekonstruował obóz Kalucze. Co ciekawe, część zdjęć wykonano na dzikiej Syberii.

– Zdumiewa ogrom przestrzeni i bezkres, którego nie można ogarnąć! Jest tu scena, gdy idę po zamarzniętym zalewie na Jeniseju. Nigdy w życiu nie widziałem zatorów lodowych wysokich na kilka pięter – dodaje Adam Woronowicz.

MACIEJ MISIORNY

Zdjęcie

Jan Dolina (Adam Woronowicz) próbuje pomóc Sylwii (Natalia Rybicka) i jej  maleńkiemu dziecku, które przyszło na świat już tu. /Mat. Prasowe
Jan Dolina (Adam Woronowicz) próbuje pomóc Sylwii (Natalia Rybicka) i jej maleńkiemu dziecku, które przyszło na świat już tu.
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

– To jest wasz nowy dom, Polacy! Kto nie pracuje, ten nie je! – tak oficer NKWD wita deportowanych w ich nowym „domu”: sowieckim łagrze na Syberii. /Mat. Prasowe
– To jest wasz nowy dom, Polacy! Kto nie pracuje, ten nie je! – tak oficer NKWD wita deportowanych w ich nowym „domu”: sowieckim łagrze na Syberii.
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

W obozie spotykają się ludzie różnych narodowości, wyznań i przekonań. Jest wśród nich m.in. nauczyciel Korcz (Jan Peszek). /Mat. Prasowe
W obozie spotykają się ludzie różnych narodowości, wyznań i przekonań. Jest wśród nich m.in. nauczyciel Korcz (Jan Peszek).
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

Miłość możliwa jest wszędzie. Nawet w niewoli. Staś Dolina  (Paweł Krucz) i Liubka (Valeria Gouliaeva). /Mat. Prasowe
Miłość możliwa jest wszędzie. Nawet w niewoli. Staś Dolina (Paweł Krucz) i Liubka (Valeria Gouliaeva).
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

Silne wbrew rozsądkowi? Liubka jest sanitariuszką. Irena Puc (Sonia Bohosiewicz) dodaje odwagi również najmłodszym... /Mat. Prasowe
Silne wbrew rozsądkowi? Liubka jest sanitariuszką. Irena Puc (Sonia Bohosiewicz) dodaje odwagi również najmłodszym...
/Mat. Prasowe

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozmaitości

Tele Tydzień

Reklama