Reklama

Tam, gdzie król piechotą chodzi. Dokument

Środa, 2 grudnia 2015 (11:33)

Brytyjski prezenter telewizyjny Ifor Ap Glyn zabierze nas w podróż do 80 krajów, żeby zobaczyć, jak ludzie rozwiązują toaletowy „problem”.

Kto wymyślił toaletę? Jak wyglądały miejsca ustronne w starożytnym Rzymie, a czym wyróżniają się współczesne, nowoczesne łazienki? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w dokumencie „Historia toalety w końcu opowiedziana”. Zobaczymy w nim zarówno najpiękniejsze, najbardziej funkcjonalne, jak i najdziwniejsze łazienki na świecie.

Dowiemy się też, w jaki sposób Amerykanie wynaleźli papier toaletowy oraz jak wyglądała toaleta, z której mogła korzystać wyłącznie królowa? Chociaż problem sanitariatów jest stary jak sama cywilizacja, to rzadko wspominany jest na kartach historii czy pokazywany w filmach. Twórcy dokumentu uważają jednak, że latryny były wynalazkiem ważniejszym niż koło, ogień czy maszyna parowa.

Dlaczego? Bo społeczeństwa, które mają dostęp do toalet, żyją po prostu dłużej. Pierwsze ubikacje powstały 4500 lat temu w Indiach. W starożytności korzystano z nich zbiorowo, bez podziału na damskie i męskie. Specjaliści, którzy na co dzień zajmują się tematyką toalet, przybliżą ich historię i zaprezentują m.in. latryny z Chin, Japonii, Hiszpanii, Indii oraz Wielkiej Brytanii.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozmaitości

Tele Tydzień

Reklama