Reklama

Tomek i przyjaciele. Obchodzą 70. urodziny

Środa, 26 sierpnia 2015 (13:31)

W telewizji brytyjskiej serial pojawił się w 1984 roku. Kilka miesięcy później już ponad 8 milionów widzów śledziło przygody sympatycznych parowozów.

Dziś maluchy w ponad 130 krajach oglądają Tomka i jego przyjaciół – Kubę, Gabrysia, Piotrusia, Karola, Gordona i wielu, wielu innych. Opowiadają o ich przygodach w przedszkolach i na placu zabaw. Zbierają modele swoich ulubieńców, książeczki, gry, puzzle.

Zaczęło się od... różyczki

Skąd się wziął Tomek i jego koledzy? Otóż do życia powołał je angielski pastor Wilbert Awdry. Jako dziecko mieszkał niedaleko stacji kolejowej i przysłuchiwał się przejeżdżającym pociągom.

Był przekonany, że one ze sobą rozmawiają. W 1940 roku urodził mu się syn Krzysztof, który mając 3 lata, zachorował na różyczkę. Ojciec, aby go rozweselić, opowiadał o przygodach parowozów.

Na Boże Narodzenie zrobił synkowi drewnianą lokomotywę, którą nazwano Tomkiem. Zaczął też spisywać swoje historie, pierwsza książka ukazała się w 1945 r. Takim to sposobem Tomek i jego przyjaciele obchodzą w tym roku 70. urodziny.

Wilbert Awdry wydawał swoje książki do 1972 roku. Czytelnicy czekali na nowe, dlatego zaczął je pisać... jego syn Krzysztof, głównie dla swojego synka Richarda. Pasjonuje się nimi już kolejne pokolenie.

Sukces Tomka w telewizji

Popularności „Tomka...” nie mogła przegapić telewizja. Pierwszy odcinek serialu „Tomek i przyjaciele” wyemitowano w 1984 r. i od razu stał się hitem.

Dotychczas nakręcono 17 serii, na które składa się 408 odcinków. Powstało też 7 filmów pełnometrażowych. Narratorem pierwszej brytyjskiej części był były Beatles – Ringo Starr. Potem w jego ślady poszedł Pierce Brosnan, a w USA m.in. Alec Baldwin.

W Polsce serial emitowany jest od 1998 roku, narratorem jest Stefan Knothe.

Skąd taka popularność?

Akcja „Tomka i przyjaciół” rozgrywa się na fikcyjnej wyspie Sodor. Pokazuje angielską prowincję, a pojawiający się tam ludzie to typowi, często flegmatyczni Anglicy.

Dzieci jednak głównie interesują ich ulubione parowozy. Podziwiają nie tylko piękne modele lokomotych parowych, spalinowych, diesli... Kochają je za to, że są przyjacielskie i radosne. Niektóre wprawdzie bywają też podstępne i złośliwe, ale maluchy wiedzą, że wszystkie wspólnie pokonują trudności, bo w bajce zawsze zwycięża przyjaźń.

Może dlatego tak chętnie oglądają ten serial i czekają na kolejne przygody swoich ulubieńców.

Helena Świerzbińska

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozmaitości

Tele Tydzień

Reklama