Reklama

Kontakt z naturą uspokaja

Piątek, 17 sierpnia 2012 (10:52)

– Gdyby więcej osób zajmowało się ogrodnictwem, to zniknęłoby ciągłe narzekanie – mówi Maja Popielarska, która ze swoim programem "Maja w ogrodzie" przemierza całą Polskę już niemal od dekady.

Zdjęcie

Maja Popielarska /Krzysztof Dubiel /TVN
Maja Popielarska
/Krzysztof Dubiel /TVN

Program "Maja w ogrodzie" ma już 8 lat. Coś się zmieniło przez ten czas?
- Chyba to, że z roku na rok jest coraz więcej pięknych ogrodów do pokazania. Natomiast w zespole nic się nie zmieniło, nadal współpracuję z fantastyczną ekipą, z którą jeżdżę po całym kraju, a we wrześniu będziemy obchodzili kolejny jubileusz.

A w takim razie można zauważyć, jak zmieniały się trendy w ogrodnictwie przez te lata?
- Ja nie lubię tego słowa, bo na pewno samo to, że poświęcamy coraz więcej czasu ogrodom przy domu, to jest wielka zmiana. Możemy też mówić o tym, że Polacy stawiają na różnorodność. Od jakiegoś czasu zauważam, że ludzie zaczęli doceniać kolor, zapach i sadzą jak najwięcej kwiatów. I to jest piękne. 

Zdjęcie

"Maja w ogrodzie"
/ /TVN

Sama Pani też jest właścicielką pięknego ogrodu.
- Przyznam, że jest skromny, bo marzę o tym, by poświęcić mu więcej czasu, niż dotychczas mi się udaje. Jednak bardzo dobrze się w nim czuję i naprawdę wypoczywam.

Czy z Pani małych urwisów - Kuby i młodszego Jasia - też wyrosną miłośnicy ogrodnictwa?
- Urwisy to dobre określenie (śmiech), ale są bardzo kochane. Jednak na razie do przyrody podchodzą na swój sposób. Jaś uwielbia owoce i mógłby je jeść w każdej ilości! Natomiast jedenastoletni Kuba, choć z ogrodu lubi przede wszystkim wspinać się na drzewa, to ma ogromną wrażliwość. Niedawno zdarzyła się taka sytuacja, że pisklątko sójki zaklinowało się w płocie. Kuba znalazł je i tak troskliwie się nim opiekował, że byłam pod ogromnym wrażeniem.

A jak Pani myśli, skąd wśród Polaków to zamiłowanie do spędzania wolnego czasu na działce?
- Sadzę, że to bierze się z tego, że ludzie często obcujący z naturą mają całkiem inne, pokorne podejście do życia. Niedawno żartowałam w programie, że gdyby więcej osób spośród tych, które tak lubią narzekać, miało ogródki działkowe, to mniej by się denerwowały i spokojniej przyjmowały trudy życiowe. Bo kontakt z naturą działa tak pozytywnie na ludzi i odstresowuje, że trzeba to rozgłaszać!

Rozmawiał Wojciech Skrok

"Maja w ogrodzie", środa godz. 5:20, TVN 24; niedziela godz. 8:00, TVN.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozrywka

Tele Tydzień

Reklama