Reklama

Mistrz słowa

Czwartek, 20 września 2012 (13:54)

Profesor, językoznawca, członek Rady Języka Polskiego. Jest wielkim popularyzatorem wiedzy o języku polskim. Teraz będzie nas edukował w swoim nowym programie. Jak zawsze wdzięcznie i bez profesorskiego zadęcia.

Zdjęcie

Profesor Jan Miodek /  /AKPA
Profesor Jan Miodek
/ /AKPA

Przez lata prowadził program "Ojczyzna polszczyzna", w którym udzielał porad. Rozstrzygał w nim językowe dylematy i wyjaśniał zasady gramatyki. Później pojawił się "Profesor Miodek odpowiada". Na bazie tych programów powstał kolejny projekt - "Słownik polsko@polski". Od trzech lat program emitowany jest na antenie TV Polonia. Teraz trafił do telewizyjnej Jedynki.

Polski nie jest trudny!

- Język polski ma ortografię o jakieś sto razy łatwiejszą niż inne języki świata - przekonuje profesor Jan Miodek. - Nawet gramatyka nie jest tak trudna. Tym się jednak różnimy od innych narodów, że przykładamy szczególną uwagę do poprawności i lubimy rozstrzygać językowe dylematy.

Jan Miodek ma wśród niektórych taki autorytet, że chcieliby go widzieć w roli pierwszej osoby w państwie.
- Proponują, bym został politykiem. Ale ja jestem belfrem i mi z tym dobrze.

Z duchem czasów

Głównym punktem "Słownika..." są rozmowy telewidzów z Janem Miodkiem za pomocą Skype’a. Twórcy korzystają także z Facebooka i poczty elektronicznej. Taka formuła programu bardzo podoba się jego gospodarzowi.
- Prywatnie nie używam Skype’a, ale w programie idealnie zdaje egzamin - mówi językoznawca.
O ile nowoczesne technologie akceptuje bez problemu, to mniej tolerancyjny jest jeśli chodzi o nowe słowa.
- "Zajebiście" to określenie, którego nie zaakceptuję - zapowiada profesor. - Kiedy je słyszę, ogarnia mnie, człowieka na ogół łagodnego, wściekłość. Niedobrze mi się robi.
Językoznawca zastrzega jednak, że jest profesorem liberalnym.
- Uważam, że znakiem formatu obyczajowego i intelektualnego, jest umiejętność odnalezienia się w każdej sytuacji życiowej - wyjaśnia Jan Miodek. - Gdzie luz, tam luz. Tymczasem z wyczuciem stylistycznym u współczesnych Polaków jest gorzej niż było. Nie trwożę się jednak o to, że polski zniknie z mapy języków.

JBJ

"Słownik polsko@polski", piątek godz. 10:00, TVP 1

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozrywka

Tele Tydzień

Reklama