Reklama

Na ramię broń!

Wtorek, 25 października 2011 (13:44)

Aktorzy, którzy nigdy nie służyli w wojsku, trafili pod komendę surowego dowódcy! "Misja Afganistan" dla serialowych żołnierzy zaczęła się na poligonie. Nie było łatwo.

Zdjęcie

    /materiały prasowe
   
/materiały prasowe

Zdjęcia do pilotażowego odcinka „Misji Afganistan” właśnie trwają. Jego akcja dzieje się „tylko” na poligonie, ale to nie znaczy, że aktorom jest łatwiej! Przekonali się o tym już 6 i 7 października, kiedy na poligonie w Rembertowie przeszli przyspieszone wojskowe szkolenie. Zupełnie na serio.

Rozkaz!

Już od początku było wiadomo, że nie ma udawania. Aktorzy i ekipa na rozkaz przemaszerowali czwórkami przez las, na miejsce ćwiczeń na poligonie. Tam ppłk Przepiórka oznajmił, że z dowódcą nie ma dyskusji… Niektórzy z aktorów wyglądali w mundurach nieco dziwnie, bo ich głowy zdobiły „cywilne” fryzury. Jeszcze tego samego dnia mieli być ostrzyżeni po żołniersku. Ku ich zadowoleniu okazało się, że golić się nie muszą: ppłk stwierdził, że dla komandosa zarost jest ok. Potem dostali broń – bezpieczną, pozbawioną cech bojowych, ale najprawdziwszą. Tak samo jak mundury, buty i wyposażenie serialowych żołnierzy.

Jak na wojnie

Ku zdziwieniu cywilów okazało się, że nie ma przepisów, jak należy nosić sprzęt! Żołnierz rozmieszcza go tam, gdzie mu wygodnie. Oprócz jednej rzeczy: każdy oddział ma umówione to samo miejsce, w którym żołnierz ma przymocowany opatrunek. Po to, żeby w razie zranienia koledzy nie musieli przeszukiwać mu kieszeni… Te wszystkie informacje były nowością dla aktorów, bo – jak się dowiedzieliśmy – żaden z nich w wojsku nie służył. Jakie były kryteria przy doborze obsady? Na pewno warunki fizyczne, bo aktorzy muszą dźwigać na sobie żołnierskie wyposażenie, które waży co najmniej 25 kg! W ćwiczeniach wzięli udział: Paweł Małaszyński, Eryk Lubos, Sebastian Fabijański, Tomasz Schuchardt, Piotr Rogucki, Mikołaj Krawczyk, Marcin Piętowski i Dawid Zawadzki. Podczas szkolenia ppłk Przepiórka wymagał absolutnego posłuszeństwa, dostało się nawet zbyt głośno rozmawiającemu reżyserowi, Grzegorzowi Kuczeriszce… Po tym kursie aktorzy wyruszyli na zdjęcia. Część scen kręcono na poligonach w Wędrzynie i Powidzu, z udziałem stacjonujących tam żołnierzy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz 33. Bazy Lotnictwa Transportowego. Pierwszy odcinek „Misji Afganistan” zobaczymy jeszcze w tym roku.

mw

Artykuł pochodzi z kategorii: Misja Afganistan

Świat Seriali

Reklama