Finał LŚ: Polska rozgromiła Kubę 3:0

Piątek, 6 lipca 2012 (19:25)

Polscy siatkarze rozgromili Kubę 3:0 w swoim drugim meczu finałowego turnieju Ligi Światowej w Sofii. Spotkanie z wicemistrzami świata było jednostronne, choć dla rywali jest to najważniejsza impreza roku, ponieważ nie awansowali na Igrzyska Olimpijskie w Londynie.

Zdjęcie

Polacy pokonali Kubańczyków 3:0 /  /fivb.org
Polacy pokonali Kubańczyków 3:0
/ /fivb.org

Obie ekipy do tego spotkania przystępowały z komfortem psychicznym. Nic w tym dziwnego - miały już wcześniej zapewniony awans do półfinałów Ligi Światowej. Trener Andrea Anastasi nie zamierzał jednak kalkulować i do wyjściowego składu wystawił najmocniejszych zawodników. W końcu stawką tego meczu było pierwsze miejsce w grupie. Faworytami byli jednak Kubańczycy, którzy w ostatnim meczu zdemolowali Brazylijczyków.

Rywale Polaków rozpoczęli pierwszego seta bez większego zaangażowania. Na pierwszą przerwę techniczną schodziliśmy z czteropunktową przewagą (8:4). Duża w tym zasługa Bartosza Kurka i Piotra Nowakowskiego. To oni ciągnęli naszą grę w pierwszym secie.

Znacznie łatwiej poszło nam w drugiej partii, wygranej 25:20. Kubańczycy mieli olbrzymie problemy z zatrzymaniem ataków Zbigniewa Bartmana, który zabójczo skutecznie wykańczał akcje Łukasza Żygadły.

Najbardziej zacięta była trzecia partia, ponieważ sporo krwi polskim siatkarzom napsuł Yordan Bisset, najskuteczniejszy zawodnik w kubańskiej ekipie. Rywale bardzo często psuli jednak zagrywkę, często zmuszaliśmy ich też do prostych błędów i w konsekwencji wygraliśmy decydującego seta 25:23.

Kapitan reprezentacji Polski tuż po meczu nie ukrywał, że zwycięstwo zostało wywalczone w łatwym stylu.

- W pewnym sensie było to łatwe zwycięstwo, choć mieliśmy kilka momentów dekoncentracji. To był raczej mecz przyjaźni - powiedział w rozmowie z Polsatem Sport Marcin Możdżonek.

Starcie półfinałowe Polska rozegra w sobotę o godz. 16:30 lub o 19:45 z drugim zespołem z Grupy E (to miejsce mogą zająć USA, Bułgaria i Niemcy).

Polska - Kuba 3:0 (25:23, 25:20, 25:23)